Dezelfde vaardigheden
In de cursussen gaan deelnemers zelf aan de slag met voorbeelden. “Hoe ga je bijvoorbeeld trainen op accelereren met twee rollers in je groep? Ze zien dan: als je bij een reguliere loper werkt met weerstand, kun je dat ook met rollende lopers doen, of met een prothese. Het principe is precies hetzelfde; dat is vaak een eyeopener. Of met springen: dat bestaat uit een aanloop, afzet en zweven. Dat kan een roller ook, alleen dan niet in de zandbak maar ernaast. We trainen dezelfde vaardigheden. Als je dat doorhebt, kun je heel goed samen sporten.”
Het nadenken daarover is dus eigenlijk niet anders dan bij reguliere groepen: “Ook daar kijk je wat is passend. Je luistert naar wat de atleet nodig heeft en differentieert. Met die grondhouding kun je met iedereen aan de slag.” En net als bij reguliere sporters zijn er drie ‘knoppen’ waaraan je kunt draaien om het passend te maken: “Je kunt dingen aanpassen in de omgeving, in je opdrachten en in je begeleiding. In de omgeving kun je bijvoorbeeld flapjes gebruiken in plaats van hoedjes; dat werkt voor iedereen. Of je maakt twee opstellingen naast elkaar.” Weet je niet wat je precies moet aanpassen? “Ga in gesprek met elkaar. De deelnemer weet zelf vaak oplossingen te bedenken.”
Dat hoeft overigens niet altijd in één groep: “Je kunt ook in aparte groepen sporten. Ook daarin verschilt het niet van regulier: daar zijn ook atleten voor wie de groep niet passend is omdat ze veel prestatiegerichter zijn, dan creëren we ook een andere groep. Maar dan kun je nog wel hetzelfde tenue dragen, samen de warming-up doen, samen aan evenementen meedoen. En zijn veel manieren denkbaar om samen sporten vorm te geven, die bespreken we in de cursus.”
Maar hoe je het ook aanpakt, de grondgedachte is altijd: Wat heb jij nodig om te kunnen sporten? “Dat is ook een prachtige grondgedachte voor de club; welke bestuurder wil dit nou niet? Als je dit snapt, hoef je geen nee te zeggen als je gebeld wordt door iemand die een beperking heeft. En het is niet alleen goed voor die groep kwetsbaren; in de volle breedte heeft het zijn waarde. Het verrijkt de trainingen én de vereniging.”